Zamość – Chełm, czyli w drodze na spotkanie z Duchem Bieluchem.

utworzone przez 2020/04/05Lubelskie0 komentarzy

DATA WYPRAWY:

1 LIPIEC 2019 ROKU

Opis trasy

Zamość – Krasnystaw / Krupe – Chełm

AllTrails – kod QR

Statystyki trasy

Długość trasy: 75,12 km
Czas przejazdu: 03:11:02 h
Kalorie: 1587 kcal
Różnica wzniesień: 456 m

Szczegóły trasy

Dzień zaczynamy o 06:45, jemy śniadanko w towarzystwie naszych gospodarzy i wychodzimy na miasto.

Brama Szczebrzeska (Floriańska) w Zamościu

Wizytówką Starego Miasta w Zamościu jest niewątpliwie Rynek Główny z umieszczonym przy nim ratuszem miejskim. Uchodzi on za symbol miasta. Charakterystyczna dla budowli jest 52 metrowa wieża z zegarem oraz wachlarzowe schody.

Ratusz Miejski w Zamościu

Na wieży ratusza codziennie (w sezonie letnim) o godzinie 12.00 jest odgrywany zamojski hejnał, ale tylko w trzy strony świata – poza zachodnią, ponieważ wg legendy założyciel miasta, hetman Jan Zamoyski, zakazał grać trębaczowi w kierunku Krakowa, czyli ówczesnej siedziby króla Zygmunta III Wazy, którego planów hetman nie popierał.

Na prawo od ratusza stoją najpiękniejsze domy – kamienice ormiańskie (dziś mieści się w nich Muzeum Zamojskie). Kupców ormiańskich sprowadził Jan Zamoyski 5 lat po rozpoczęciu budowy miasta i w tym rogu rynku wyznaczył im działki budowlane. Kolorowe fronty budynków z niezwykle dekoracyjnymi fryzami, ornamentami roślinno – zwierzęcymi i ozdobnymi attykami przypominają sztukę Orientu.

Kamienice Ormiańskie w Zamościu

Żadne zdjęcia nie oddadzą uroku starego miasta w Zamościu. Polecam przyjechać i zobaczyć na własne oczy.

Następnie udajemy się zobaczyć Rotundę, miejsce martyrologii ludności Zamojszczyzny. Po kampanii wrześniowej Niemcy rozstrzeliwali tu pojedyncze osoby, począwszy od października 1939 r. W 1940 r. utworzono w Rotundzie więzienie śledcze zamojskiego gestapo. Z powodu fatalnych warunków sanitarnych śmiertelność wśród osadzonych była bardzo wysoka. Do codzienności należało również wykonywanie wyroków śmierci na więźniach. Jednakże z powodu palenia zwłok zamordowanych trudne jest ustalenie dokładnej liczby ofiar – szacuje się ją na ok. 8 000. Za zbrodnie te nikt nie został osądzony.

Rotunda Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny w Zamościu

Dla uczczenia męczeńskiej śmierci wielu Polaków władze i społeczeństwo Zamościa umieściły w celach rotundy tablice informacyjne i epitafia, dedykując je poszczególnym osobom lub grupom społecznym. Większość ofiar nie ma swoich grobów, dlatego też wzniesiono im symboliczne mogiły. Wzdłuż alei prowadzącej do Rotundy oraz dookoła jej murów na zboczach szerokiej grobli znajduje się cmentarz. Z woli mieszkańców Ziemi Zamojskiej miejsce to zostało upamiętnione jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny.

Rotunda Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny w Zamościu

W drodze powrotnej przechadzamy się jeszcze po przepięknym Parku Miejskim 😍, który harmonijnie scala relikty zamojskiej twierdzy z walorami krajobrazowymi i bogatym składem florystycznym. Obszar parku wchodzi w skład zabytkowego układu urbanistycznego Starego Miasta w Zamościu – uznanego za Pomnik Historii oraz wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Miejski w Zamościu

Trasa jaką zaplanowałem na dzisiejszy dzień zakładała pokonanie 115 km, głownie szlakiem wzdłuż biegu rzeki Wieprz. Niestety musieliśmy zmodyfikować nasze plany z dwóch względów: pierwszym jest temperatura powietrza, która oscylowała w granicach 40 stopni i zapowiadała naprawdę gorący dzień, drugim były godziny udostępnienia do zwiedzania trasy turystycznej Chełmskich Podziemi Kredowych (ostatnie wejście z przewodnikiem o 16:00).

Z Zamościa wyjeżdżamy około godziny 10:00, kierujemy się DK 17 w kierunku Krasnegostawu, aby na jego przedmieściach skręcić w DW 812, którą kontynuować będziemy podróż do miejsca docelowego. Dzisiejsza relacja z przebiegu trasy nie będzie bogata pod względem atrakcji turystycznych, ponieważ sama w sobie była raczej walką o przetrwanie w tych jakże trudnych warunkach pogodowych.

Kilka kilometrów za Krasnymstawem zatrzymujemy się na odpoczynek w miejscowości Siennica Nadolna, w której znajduje się cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej. Na cmentarzu tym spoczywają zwłoki żołnierzy austriackich, niemieckich i rosyjskich poległych w kampanii letniej w lipcu 1915 roku. Cmentarz został zniszczony w 1985 roku w wyniku „renowacji”. Teren zniwelowano, usunięto z mogił żeliwne tabliczki imienne. Tabliczki później umieszczono w elementach ogrodzenia.

W następnej miejscowości naszym oczom ukazują się znacznych rozmiarów ruiny zamku w Krupem, które znajdują się przy rozlewiskach dopływu rzeki Wieprz – Bzdurka. Zamek zbudowano z kamienia i cegły (pierwotnie obiekt był prawdopodobnie drewniany). Jego właściwa część miała kształt czworoboku, składała się z przedzamcza z budynkami gospodarczymi otoczonymi wspólnym murem z czterema bastejami, jak również fosą i mokradłami.

Ruiny zamku w Krupem

Na jego terenie w okresie letnim odbywa się wiele imprez plenerowych. Największą popularnością cieszy się Jarmark Świętojański, w którego trakcie ma miejsce m.in. poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. Gościnnie pojawiają się również zespoły tańca, zespoły muzyczne i artystyczne. Imprezie towarzyszą zawsze pokazy artyleryjskie, bloki konkursowe, kiermasze, regionalna kuchnia, a także najróżniejsze pokazy walk, czy musztry. Wszystko to w klimacie słowiańskich mitów i wierzeń.

Około godziny 14:30 dojeżdżamy do miejscowości Chełm, udajemy się bezpośrednio do Muzeum Podziemia Kredowe. Chełmskie Podziemia Kredowe to unikalny na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wyżłobionych w kredzie, który na pięciu poziomach ciągnie się kilkadziesiąt kilometrów pod chełmską starówką.

Podziemia powstawały na przestrzeni kilkuset lat. Wydobywana pod mieszczańskimi kamienicami kreda służyła w dawnych czasach jako budulec. Stopniowe żłobienie podziemnych korytarzy przez pokolenia chełmskich mieszczan odbywało się bez jakichkolwiek projektów czy pozwoleń. W ten sposób powstał labirynt kredowych lochów, który dzisiaj stanowi atrakcję turystyczną o niezwykłych walorach.

Podziemia Kredowe w Chełmie

W trakcie zwiedzania prawie dwukilometrowej trasy, którą turyści pokonują w czasie około 50 minut, można zapoznać się z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi. Do szczególnych atrakcji należy szyb studni staromiejskiej, użytkowanej od XV do XVIII wieku, zrekonstruowanej obecnie na dawnym rynku staromiejskim, noszącym obecnie imię chełmskiego społecznika dr Edwarda Łuczkowskiego.

Podziemia Kredowe w Chełmie

Niezapomniane wrażenia przynosi wędrówka tonącym w mroku białym labiryntem, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Tym bardziej, że w jednej z komór pojawia się legendarny opiekun kredowego labiryntu DUCH BIELUCH. Można mu powierzyć swoje najskrytsze marzenia, które ponoć dobrym ludziom się spełniają…

Sklep z pamiątkami w Chełmskich Podziemiach Kredowych

Po zameldowaniu się w hotelu wychodzimy na miasto, jemy kolacyjkę i tradycyjnie idziemy zwiedzać…

Pierwszym punktem zwiedzania jest bardzo dobrze zachowany cmentarz żydowski, który powstał na przełomie XV i XVI wieku. Podczas II Wojny Światowej na polecenie Niemców rozebrano fragment ogrodzenia i przystąpiono do wyrywania macew, które następnie wykorzystywano do utwardzania ulic i chodników, między innymi przed budynkiem Gestapo i przed więzieniem przy ul. Kolejowej. Prace te wykonywali zmuszeni do tego Żydzi z Chełma oraz radzieccy jeńcy wojenni.

Cmentarz Żydowski w Chełmie

W latach 1991–1996 dzięki inicjatywie i staraniom Chaima i Racheli Lender została przeprowadzona rekonstrukcja cmentarza. W centralnej jego części postawiono pomnik „Ku pamięci Żydom ofiarom zagłady” oraz powstało kilkadziesiąt symbolicznych nagrobków (w niektóre z nich wbudowane są ocalałe połamane fragmenty macew).

Cmentarz Żydowski w Chełmie

Za cmentarzem skręcamy w ul. Starościńską, na skwerze przy ulicy Szwoleżerów mijamy pomnik Tadeusza Kościuszki i kierujemy się w stronę cmentarza wojennego po drugiej stronie ulicy, na stokach Góry Chełmskiej.

Cmentarz wojenny w Chełmie

Nekropolia ma układ tarasowy. Na najwyższej części znajdują się mogiły żołnierzy niemieckich i rosyjskich, poległych podczas I wojny. W środkowej części cmentarza umieszczone są groby żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w latach 1944-46 podczas walk z podziemiem polskim i ukraińskim. Natomiast zachodnia część to sześćdziesiąt grobów żołnierzy Armii Czerwonej. Przez cmentarz wojenny biegną schody – u ich szczytu umieszczono pomnik z białego piaskowca. Wyryto na nim orła i napis „Bohaterom wieczna chwała. 1939 – 1945”.

Cmentarz wojenny w Chełmie

Chełm to miasto, w którym znaleźć można przepiękne obiekty sakralne, m.in. Bazylikę NMP wraz z parkiem i drogą krzyżową oraz Kościół Rzymskokatolicki pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Warto wejść do środka, pomodlić się i nacieszyć oko pięknym wnętrzem.

Chełm to miasto na pograniczu, gdzie widać na każdym kroku gospodarczy dołek w stosunku do innych polskich miast, jednakże na poniedziałkowe popołudnie dostarcza kilku miłych wrażeń podczas zwiedzania… i o to w sumie chodzi 😉

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *