Białystok – Augustów, czyli eksploracja Biebrzańskiego Parku Narodowego

utworzone przez 2020/05/10Podlasie, Podlaskie0 komentarzy

DATA WYPRAWY:

5 LIPIEC 2019 ROK

Opis trasy

Białystok – Biebrzański Park Narodowy – Augustów

AllTrails – kod QR

Statystyki trasy

Długość trasy: 105,70 km
Czas przejazdu: 5:28:57 h
Kalorie: 1754 kcal
Różnica wzniesień: 615 m

Szczegóły trasy

Chyba już tradycyjnie pobudka o 06:30, jemy śniadanko i wyruszamy w miasto…

Zanim jednak wyjedziemy z Białegostoku mamy w programie odwiedzenie dwóch obiektów muzealnych: Muzeum Pamięci Sybiru oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Pierwsze na liście muzeum znajduje się w jednym pomieszczeniu, a liczne zbiory pozostające w magazynie czekają na otwarcie nowej placówki. Muzeum dokumentuje dzieje zesłań, deportacji oraz osadnictwa Polaków i innych narodów na Sybirze oraz dawnych ziemiach wschodnich Rzeczpospolitej.

Będąc w tym skromnym na razie muzeum, przyglądając się ekspozycji, zacząłem się zastanawiać jak wyglądała deportacja ludności z tych rejonów. Z relacji przewodnika po muzeum dowiedziałem się, że podczas czterech wielkich deportacji zorganizowanych podczas II Wojny Światowej, na Syberię i do Kazachstanu wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i jego okolic. Praktycznie co piąty Białostoczanin „znikł” ze swego mieszkania, kamienicy, podwórka, ulicy, skweru… Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały gigantyczne straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku miasta. Informacja ta obrazuje ogrom tragedii deportowanych Polaków, którzy często na zawsze utracili swoją ukochaną ojczyznę oraz najbliższe im osoby 🙁

Drugie na liście Muzeum Wojska Polskiego posiada bardzo ciekawe zbiory i zdecydowanie polecam je do zwiedzania. Część muzeum przeznaczona została do zwiedzania dla dzieci, także polecam obiekt dla rodzin ze swoimi pociechami.

Główną część oferty wystawienniczej muzeum stanowią ekspozycje stałe:

„Między dwiema wojnami 1914-1939” to część ekspozycji opowiadająca o ważnych wydarzeniach w Białymstoku i regionie, rozgrywających się w trakcie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz w okresie II Rzeczypospolitej.

Na największej z sal ekspozycyjnych znajduje się wystawa „Przeciw dwóm wrogom”, na której prezentujemy militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach II wojny światowej i dekadzie po jej oficjalnym zakończeniu (1939-1956)

Ostatnia z ekspozycji stałych muzeum to „Wojsko Polskie 1956-2010”, która pokazuje ewolucję umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego w II poł. XX w.

W międzyczasie zaczyna padać deszcz i w takiej aurze opuszczamy Białystok. Kierujemy się drogą ekspresową S8 w kierunku Augustowa, przejeżdżające samochody ciężarowe sprawiają, ze po kilku chwilach jesteśmy mokrzy od stop do głów 🙁 Natężenie ruchu jest dosyć duże, także jazda nie należy do najprzyjemniejszych 🙁 Zatrzymujemy się na chwile w przydrożnym barze, aby przeczekać ulewę i rozgrzać się przy filiżance kawy.

Droga ekspresowa S8 na trasie Białystok – Augustów

Ulewa mija a my dalej ruszamy w drogę. Po kilku kilometrach zjeżdżamy z drogi ekspresowej i już na zupełnym luziku kontynuujemy dzisiejszą trasę.

Zieleń jest tak soczysta po deszczu, że nie mogę się napatrzeć na otaczające nas piękno przyrody 😳Do końca dnia jedziemy już bocznymi, szutrowymi szlakami mając możliwość delektować się pięknem Biebrzańskiego Parku Narodowego 🙂

Podczas dzisiejszej jazdy mamy okazję podziwiać kręty przebieg koryta rzeki Biebrza, tworzący zakręty, pętle oraz zwroty o 180 stopni. Pod względem walorów przyrodniczych jest to jeden z najlepszych odcinków Greenvelo jakie miałem okazję przejechać.

Meandry rzeki Biebrza

Po pewnym czasie zatrzymujemy się w okolicy miejscowości Dębowo, gdzie znajduje się jedyna zabytkowa śluza na południowym odcinku Kanału Augustowskiego. Nad śluzą przerzucony jest betonowy most drogowy. Pierwotny, drewniany został zniszczony podczas II wojny światowej. Dla sympatyków budowli hydrotechnicznych jest to na pewno ciekawy obiekt (mojego przyjaciela zainteresował).

Do Augustowa przyjeżdżamy około godziny 18:00, ostatnie kilometry pokonujemy trasą wzdłuż rzeki Netta, w przepięknych okolicznościach przyrody.

Po zakwaterowaniu obowiązkowe wyjście na miasto na kolacyjkę i zwiedzanie, a następnie przy browarku omówienie wrażeń z mijającego dnia 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *