Augustów – Gołdap, czyli jak to ruskie pogonili Grubego z granicy…

utworzone przez 2021/01/17Podlasie, Podlaskie0 komentarzy

DZIEŃ WYPRAWY:

6 lipca 2019 roku

Opis trasy:

Augustów – Wigierski Park Narodowy / Suwałki /Wisztyniec / Stańczyki – Gołdap


AllTrails – kod QR

Statystyki trasy:

Długość trasy: 164,78 km
Czas przejazdu: 09:13:48 h
Kalorie: 3428 kcal
Różnica wzniesień: 1328 m

Szczegóły trasy:

Wstajemy skoro świt bo przed Nami najdłuższa trasa podczas tej wyprawy 🚴🏻‍♂️

Przed startem spacerujemy po Molo Radiowej Trójki w Augustowie, które jest drugim co do wielkości pomostem w Polsce o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych, a jego długość wzdłuż brzegu jeziora wynosi 147 metrów. Tuż obok zlokalizowane są również wypożyczalnie sprzętu wodnego, park linowy oraz MOR szlaku rowerowego Greenvelo.

Molo Radiowej Trójki w Augustowie

Kierując się nawigacją wjeżdżamy na terytorium Wigierskiego Parku Narodowego. Jest sobota, a więc odczuć można wzmożony ruch samochodowy, ale nie tylko…, w tym rejonie bardzo rozwinęła się turystyka rowerowa i co chwile mijamy kolejnych zapaleńców 2 kółek 🙂 Jezioro Wigry jest przepiękne, a trasy wokół niego wiodące znakomite 👌

Obieramy kierunek Suwałki, gdzie planujemy posiłek i jakiś deser (lody na jednej ze spacerowych uliczek miasta). Naszą uwagę zwraca mnogość pomników będących świadectwem bohaterskiej, czasami wręcz męczeńskiej walki Polaków zamieszkałych na tych terenach o wolność ojczyzny.

Po naładowaniu baterii ruszamy do Wisztyńca, gdzie znajduje się trójstyk granic Polska – Litwa – Rosja (Okręg Kaliningradzki). W miejscowości Mauda spotyka nas niespodzianka, remont trasy Greenvelo 🙁 Nie pozostaje nic innego jak przespacerować się po piaszczystej drodze niczym po wydmach w Łebie 😉

Na miejscu (trójstyk granic w Wisztyńcu) nie byłbym sobą gdybym nie chciał udokumentować fotograficznie kolejnego etapu naszej podróży. Nieopatrznie wchodzę na terytorium Rosji a w megafonie rozlega się chrząkanie funkcjonariusza Straży Granicznej (teren jest ściśle monitorowany). Bierzemy nogi za pas i ruszamy czym prędzej dalej, ponieważ za naruszenie tej granicy grozi mandat karny 500 PLN 🙁

Naszym kolejnym etapem są akwedukty kolejowe Stańczyki, budowle te robią na mnie przeogromne wrażenie 😳 Polecam ich zobaczenie każdemu kto będzie przejazdem w tamtych stronach… Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Obecnie teren jest własnością prywatną (wstęp jest płatny).

Miasteczko Gołdap wita nas strugami ulewnego deszczu. Ze względu na niesprzyjające warunki ograniczamy nasze wieczorne zwiedzanie do wyjścia na kolacje (polecam restauracje Matrioszka i regionalne potrawy, czyli kartacze, bliny oraz kiełbaskę ziemniaczaną 😋).

Kolejny dzień pełen wrażeń za Nami… Nie obfitował on w wiele atrakcji turystycznych, ale świetne szlaki rowerowe oraz obcowanie z naturą w pełni to rekompensowały.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *