A może tak nad kociewskie morze… (Jezioro Kałębie)

utworzone przez 2020/03/08Bory Tucholskie, Kociewie, Pomorskie0 komentarzy

DATA WYPRAWY:

09 CZERWCA 2019 ROKU

Opis trasy

Starogard Gdański – Skórcz / Osiek / Wda / Ocypel / Borzechowo – Starogard Gdański

AllTrails – kod QR

Statystyki trasy

Długość trasy: 107,64 km
Czas przejazdu: 5:52:03 h
Kalorie: 1742 kcal
Różnica wzniesień: 730 m

Szczegóły trasy

Nadszedł w końcu ten dzień i pierwsza 100 zaliczona przez chudszego z ekipy 😉

Trasa tradycyjnie zaczyna się w Starogardzie Gdańskim. Odcinek do Skórcza pokonujemy mało uczęszczanymi drogami gminnymi, pod względem walorów turystycznych etap ten jest mało atrakcyjny.

W miejscowości Skórcz skręcamy w żółty szlak rowerowy (szlak św. Rocha), którym dojeżdżamy do miejscowości Czarne. Trasa ta wiedzie cały czas przez las, a kilkukilometrowy odcinek to świetnej jakości asfalt.

Ścieżka leśna, dojazd do szlaku rowerowego Św. Rocha (okolice Skórcza)

Ze względu na walory przyrodnicze dalszą podróż kontynuujemy zielonym szlakiem pieszym. Szlak ten momentami wymaga zejścia z roweru i pokonania pewnych przeszkód na pieszo.

Zielony szlak pieszy wzdłuż Jeziora Czarnego
Zielony szlak pieszy wzdłuż Jeziora Czarnego

Motywem przewodnim szlaku jest Jezioro Czarne, położone niemal całkowicie w lesie, będącym fragmentem dawnej Puszczy Osieckiej. Jezioro rozbite na dwie różne części i z dwoma leśniczówkami u brzegu, miejscami świetliste i jasne, a gdzie indziej mroczne i bagienne.

Jezioro Czarne

Szlak okrąża oba zbiorniki korzystając także z przedzielającego je przesmyku.

Jezioro Czarne – przesmyk

Oczywiście jak na każdej wycieczce musimy wygospodarować kilka chwil dla fotoreporterów 😉

Selfiaczek (made by Gruby)
Chudszy nie może być gorszy 😉

Na końcu trasy, już na terenie Osieka, na krótko inna woda – skraj kociewskiego morza – Jezioro Kałębie, położone na północny wschód od Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Jezioro Kałębie jest największym jeziorem na Kociewiu, należy do najładniej położonych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie jezior, ma dobrze rozwiniętą linię brzegową, posiada liczne zatoki i półwyspy. W centralnej części jeziora znajdują się dwie wyspy. Jedna jest porośnięta drzewami liściastymi i krzewami, a druga jest wyspą trzcinową.

Jezioro Kałębie
Czerwony szlak pieszy nad Jeziorem Kałębie
Okoliczne bobry nie próżnują 😉

W Osieku zatrzymujemy się na posiłek, za poradą okolicznych mieszkańców udajemy się do Baru Wczasowego (ul. Partyzantów Kociewskich 66). Zarówno z zewnątrz jak i w środku bar rodem z PRL, jednakże o zjedzonym obiadku w skrócie można napisać: bardzo dużo, bardzo smacznie za bardzo niewielkie pieniądze 🙂

Obiadek w Barze Wczasowym w Osieku

Ze względu na panujące upały pozwalamy sobie na jednego browarka (oczywiście 0%) i udajemy się na plażę podelektować się urokiem tegoż miejsca.

Browarek zawsze dobry jest …

Po smacznym obiadku i wypiciu browarka należy się sjesta, także smażing plażing nad Jeziorem Kałębie

Relax na łonie natury – Jezioro Kałębie

Udajemy się w dalszą drogę, która poprzez leśne dukty prowadzi Nas do miejscowości Wda. Nad brzegiem tej urokliwej rzeki szukamy zacienionego miejsca, w którym moglibyśmy trochę odpocząć, ponieważ temperatura powietrza przekracza 30 stopni.

Czasami wystarczy tak niewiele, aby dostrzec piękno otaczającego Nas świata

Jedziemy dalej… Trasa Wda – Ocypel to b. dobrej jakości asfalt, odcinek ten pokonujemy bardzo szybko. W Ocyplu uzupełnienie płynów w bidonach oraz to co tygryski lubią najbardziej w takie upalne dni – lody 🙂

Z Ocypla kierujemy się w stronę miejscowości Osowo Leśne po drodze mijając Leśnictwo Baby 🙂 w której lasach zatrzymujemy się, aby cyknąć kilka fotek.

Leśnictwo Baby – okolice Ocypla
Leśnictwo Baby – okolice Ocypla

Dalszą część trasy treningowo pokonujemy w nieco szybszym tempie, czemu sprzyja nawierzchnia asfaltowa i ukształtowanie terenu.

Motywem przewodnim tej wycieczki było pokazanie Chudszemu z ekipy jak piękne jest Kociewie, kraina wielu jezior i lasów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *